بدهى داشتن قرارداد استفاده عباس آخوندی

بدهى داشتن: قرارداد استفاده عباس آخوندی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست / محمدباقر نوبخت

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: بدون تردید بنده روزی با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و رایزنی های یکسان ملی دا

شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست / محمدباقر نوبخت

محمدباقر نوبخت: شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست

عبارات مهم : اشتغال

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: بدون تردید بنده روزی با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و رایزنی های یکسان ملی داشته باشیم. امروز نیز در کسوت دیگری عهده دار سهم گیلان در توسعه ملی هستم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدباقر نوبخت در دیدار نوروزی با جمعی از مدیران و اقشار مردم گیلان که در سالن اجتماعات شرکت مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش فرهیختگان عرصه های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجایی و… در جهت پیشرفت کشور، اظهار کرد: بخشی از مسئولیت ها محلی و منطقه ای و بخشی دیگر، فرامحلی و ملی است لذا باید قبول کنیم که مردم از ما انتظاراتی دارند.

شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست / محمدباقر نوبخت

وی با بیان اینکه مردم توقع پیشرفت و توسعه در کنار کم کردن آلام و پرسشها زندگی ارزش را دارند، گفت: باید از این وقت جهت همفکری، همراهی و هم رای شدن استفاده کنیم تا در مسیر توسعه یک گام به جلو برداریم.

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور، با اشاره به سابقه ۱۶ ساله خود در کسوت نماینده مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بدون تردید بنده با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و مشورت های یکسان ملی داشته باشیم. امروز نیز در کسوت دیگری عهده دار سهم گیلان در توسعه ملی هستم.

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: بدون تردید بنده روزی با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و رایزنی های یکسان ملی دا

معاون مدیر جمهور، شرکت برنامه و بودجه را بزرگترین بخش کشور دانست و افزود: بنده مسئولیت راهبری و رصد توسعه کشور را دارم و این مسئولیت از سوی مدیر جمهوری به حقیر تفویض شده است است لذا به جهت دستیابی به توسعه باید کارهای مطالعاتی و برنامه ریزی انجام دهیم، بودجه هر سال را تدوین کنیم و نظارت و ارزیابی مدیریتی داشته باشیم.

نوبخت، جمع حاضر را در امر توسعه کشور سهیم دانست و یادآور شد: اگر مسئولیت توسعه را به سهام تقسیم کنیم، همه شما بخشی از این سهام را دارید و بنده به نیابت از شما و با پشتیبانی فکری شما راهبری و رصد توسعه کشور را به انجام خواهم رساند لذا سنگینی این مسئولیت را باید احساس کنیم.

وی با بیان اینکه جهت دستیابی به توسعه نیازمند تقریر برنامه پنج ساله بودیم، عنوان کرد: این برنامه مقرر و مصوب شد و تقنین یافت و در حال حاضر در دست اجراست. سال ۱۳۹۶ که بر ما گذشت سال نخست اجرای برنامه بود که جهت پنج سال آینده آن را گزینش کردیم. در این برنامه ضمن اینکه ما به عنوان حیاتی کشور توجه داشتیم، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کم کردن تورم را جزو اهداف کلان و راهبردی مد نظر قرار دادیم.

شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست / محمدباقر نوبخت

سخنگوی دولت، با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در دولت یازدهم، اضافه کرد: مردم در اردیبهشت ۹۶ به ارزیابی نشستند و با وجود کاستی ها ترجیح دادند مجددا به دولت تدبیر و امید اعتماد کنند، ولی دولت می داند که اعتماد دوباره مردم به معنی رضایت کامل آنان از وضع موجود نیست، بلکه مردم تشخیص دادند اگر دولت یک بار دیگر مسئولیت داشته باشد، می توانیم انتظار رشد و پیشرفت کشور را داشته باشیم.

نوبخت، «بودجه» را یک برنامه یکساله از برنامه پنج ساله دانست و گفت: براساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، بودجه برنامه مالی یکساله دولت حاوی آینده نگری منابع و برآورد مصارف در جهت سیاست هایی است که بتواند ما را به اهداف برساند لذا بودجه ۹۶ جهت نخستین سال برنامه ششم می بایست هم ما را به یک رشد زیاد اقتصادی راهنمایی می کرد، هم می بایست اشتغال را زیاد کردن می داد و هم می بایست موجب کم کردن بیکاری و تورم می شد.

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: بدون تردید بنده روزی با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و رایزنی های یکسان ملی دا

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور ادامه داد: ما در بودجه ۹۶ آینده نگری کرده بودیم که بتوانیم ۳۲۰ هزار میلیارد تومان از سه منبع مالیات، فروش نفت و فروش اوراق مالی کسب کنیم تا رشد اقتصادی، زیاد کردن اشتغال و کم کردن تورم محقق شود. براساس گزارش خزانه که در اول فروردین ۹۷ منتشر شد، خوشبختانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان محقق شد که نشان دهنده صحت و دقت آینده نگری ماست. البته این عدد در قانون نیست، لیکن مجلس ۲۶ هزار میلیارد تومان از منابع غیر قابل استحصال به لایحه ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت اضافه کرد. این در حالی است که منابع نادرست و غیر واقعی توقع از بودجه را اوج می برد و محقق نیز نخواهد شد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه مرکز آمار کشور عزیزمان ایران رشد اقتصادی ۹ ماهه ۹۶ را با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت ۴.۷ درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرده هست، متذکر شد: صندوق بین المللی پول نیز رشد ۸۱ میلیارد دلاری اقتصاد کشور عزیزمان ایران در سال گذشته را آینده نگری کرده بود و جهت امسال انتظار رشد ۹۴ میلیارد دلاری دارد که نشان می دهد اقتصاد ما رشد داشته است.

شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست / محمدباقر نوبخت

معاون مدیر جمهور خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند. دولت موظف بود با بودجه بتواند نسبت به اشتغال جوانان اقدام کند لذا طی مدت مذکور، ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغلین اضافه شدند و حدود ۱۶ هزار نفر ناموفق ماندند، لیکن به بیکاران ما افزوده شد لذا باید در این راستا زیاد تلاش کنیم.

وی از تک رقمی شدن قیمت تورم در سال ۹۶ به عنوان سال نخست برنامه خبر داد و اظهار کرد: قیمت تورم در ۱۲ ماهه سال ۹۶، ۸.۳ درصد و اسفند ۹۶ نسبت به اسفند ۹۵، ۷.۲ درصد بود که نشان می دهد تورم را مهار کردیم. البته مهار تورم به معنی ارزانی نیست، بلکه از رشد ۴۰ درصدی قیمت ها جلوگیری به عمل آمد. الحمدلله سیاست های گزینش شده است درست و روند در حال عوض کردن است و به سمت اصلاح پیش می رویم، ولی رشد قطعی بوده و نیازمند شتاب هستیم.

نوبخت، رشد اقتصادی و اشتغال را دو روش مهم دولت در سال ۹۷ دانست و عنوان کرد: تصمیم داریم رشد اقتصادی را از ۴.۷ درصد به ۶ درصد و اشتغالزایی را از ۸۱۹ هزار نفر به بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار نفر برسانیم لذا ۱۲ برنامه در ۹ بخش با سرمایه گذاری ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان جهت ایجاد وقت شغلی طراحی کردیم. این مبلغ در اختیار شرکت برنامه و بودجه و غیر از بودجه هر سال است که بین استان ها توزیع می شود.

وی خواستار همکاری دستگاه ها با استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان شد و گفت: ۸۱۹ هزار نفر شاغل نشان می دهد که ایجاد اشتغال منطق و راهکار دارد و بی تردید شغل ساختن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست. در این راستا، به کمک همه فرهیختگان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجرایی و… گیلان نیاز داریم.

سخنگوی دولت، با تاکید بر اینکه مردم باید براق ببینند که در سال ۹۷ جهت چند نفر شغل ایجاد شد، سرمایه گذاری از کجا آمد و چقدر صرف اجرای ۱۲ برنامه شد، خاطرنشان کرد: تنها ۳۰ هزار نفر از طریق استخدام جذب خواهند شد و باید یک میلیون شغل ایجاد کنیم لذا دو گروه باید در سامانه اشتغال عضویت کنند؛ یک گروه، کسانی که می خواهند شغل داشته باشند و گروه دیگر، کسانی که می خواهند در اشتغالزایی سرمایه گذاری کنند. دولت از افراد جویای کار و کارآفرینان حمایت خواهد کرد.

رئیس شرکت برنامه و بودجه گیلان، با بیان اینکه عده ای از هر فرصتی در جهت تحقیر ملی استفاده می کنند، متذکر شد: راه آهن گیلان کار بسیار بزرگ زیربنایی است و بیش از ۱۰۰ درصد اعتبار آن را پرداخت کردیم، ولی در ساخت پل ها با مشکلاتی مواجه هستیم، ولی بعضی تهمت می زنند و تحقیر می کنند لذا روحیه خود را از دست ندهید و سالم و پاکدست باشید. بنده جز حقوق معلمی یک ریال هم وارد زندگی خود نکرده ام و هیچ کسی حق ندارد غیر از آنچه در قانون و مقررات آمده، چیز فراتری بخواهد.

نوبخت خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی از مجموعه ظرفیت های مدیریتی استان شد و عنوان کرد: در جهت نظارت، مشاورت و قبول مسئولیت اجرایی و مدیریتی می توانیم از ظرفیت های استان کمک بگیریم تا کابینه ای فعال، پویا، باانگیزه و کارآمد داشته باشیم.

وی با اشاره به عضویت حدود ۱۲۱ هزار جوان گیلانی در سامانه اشتغال، یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، اقتصاد با واردات رشد پیدا نمی کند و لذا باید سرمایه گذاری در کشور داشته باشیم تا جوانان ما مشغول شوند و کالا از کارخانه های ما بیرون بیاید و تولید ناخالص ملی زیاد کردن پیدا کند. سرمایه گذاری ۷۳هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی در خاک کشور ما انجام خواهد شد و کالای ایرانی با کیفیت تولید خواهیم کرد. قطعا باید منسجم نر و شرکت یافته تر عمل کنیم تا سال مبارکی در انتظارمان باشد.

واژه های کلیدی: اشتغال | برنامه | اقتصادی | بودجه کشور | برنامه ریزی | اشتغال جوانان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz